Cheese

this is a short story about cheese. Did you know that a bag of grated cheese is $100 per kg. no joke. Its $9.87 for 100g if you look at the label. A block of cheese on the other hand is $9 for 1kg…so this week i will be splurging and buying a handheld electric cheese grator. For less money than 1kg of grated cheese. Its an investment for someone who struggles to grate cheese. Just $40inc postage. 

  

Advertisements

Firstaid kits

i have several first aid kids that i have picked up from various places. One thing that i always do is open them and inspect the contents. Why? Firstly you dont want to be searching for things when someone is bleeding out. You should always be familiar with it before you need it. Secondly i have often found that they are missing quite essential items. Most of my kits only come with one bandage, one set of gloves and one non stick dressing. Now if im at the scene of an accident i know i will need several of each of these. Non stick dressings especially. I also find the tape they include is hopeless at sticking anything. I much prefer sports tape which can be used for securing bandages rather than messing around with safety pins.

They also dont come with face masks if you have to give cpr. One hazard with cpr is that the person can vomit while you are trying to do it. You dont want that in your mouth! A face shield is a must, you can get them for your key chain now too. I also like to throw in some pain killers incase help is a while away. 

  
If you think about the most likley medical emergencies you will encounter think about what you will need for them and pack your firstaid kit accordingly. 

And remeber, pack it before an emergency!

Stock pile

last month was my first month of monthly shopping and stockpiling. I learnt alot and im going to try and apply it to next weeks/months shopping.

Firstly i have basics but there are a few areas im lacking, toiletries mostly shampoo and conditioner. They are normally very expensive so stocking up when they are on sale is a great idea. Condaments and lunches. I realised last month that i didnt get any lunch foods as i just relied on having leftovers which i usually didnt have. Things like stock powder and garlic are big things in my cooking and i ran out of both this month. Herbs and spices are on my list this month. 

Below is my stock pile after one shopping trip and at the end of the month. As you can see you can get ALOT of food if you spend your money wisely. Would you believe i only spent $250 for the month? With this much leftover at the end of the month i could almost go another month without having to shop. 

Also the taco kits are nearly 6months old now as i bought heaps when they were on sale for $2 each and didnt use them. Important tip, only buy things you actually eat often.

 The other thing i never thought of is stockpiling stationary and school supplies. Rue doesnt start school for another 3years but as he will be in school for atleast 14yrs it really makes sense to buy supplies at the back to school sales. There is no urgency to get it before school starts back so wait a few weeks and things get dirt cheap! Note books for 10c each and glue and scissors for 50c. Even for those who have kids in school already why not stock up for next year. Art supplies are also usually on sale around this time. Your kids will loose and break things and you will save a heap of money having those sale items on hand rather than having to buy them at full price later in the year. Plus, stationary! I do love piles of stationary.