Back to school

you might be wondering why im talking about back to school when my son is 2? Because even littles like colored pencils, glue and textas and these items can be costly later in the year. For example. My haul today would have regularly cost me $43. The price on the shelf was even wrong i realised when i got to the register. In the end i spent just $17! Which is a $26 saving. 

  
I am actually considering going back for more because i am getting into family daycare next year and all of these things will be in high demand im sure. Those rulers were priced at $2 and at the register they came in at 50c. The glue was half price at $1.26 a stick. Scissors were my biggest bargain. Rrp $3.50, price on shelf was $1.50 and at the register they came in at 60c! The textas arw normally $9 and i got them for $4. 

Even if you dont have kids at these prices go and get some for your local charity who can always give them to a kid in need. 

Advertisements

Stock pile

last month was my first month of monthly shopping and stockpiling. I learnt alot and im going to try and apply it to next weeks/months shopping.

Firstly i have basics but there are a few areas im lacking, toiletries mostly shampoo and conditioner. They are normally very expensive so stocking up when they are on sale is a great idea. Condaments and lunches. I realised last month that i didnt get any lunch foods as i just relied on having leftovers which i usually didnt have. Things like stock powder and garlic are big things in my cooking and i ran out of both this month. Herbs and spices are on my list this month. 

Below is my stock pile after one shopping trip and at the end of the month. As you can see you can get ALOT of food if you spend your money wisely. Would you believe i only spent $250 for the month? With this much leftover at the end of the month i could almost go another month without having to shop. 

Also the taco kits are nearly 6months old now as i bought heaps when they were on sale for $2 each and didnt use them. Important tip, only buy things you actually eat often.

 The other thing i never thought of is stockpiling stationary and school supplies. Rue doesnt start school for another 3years but as he will be in school for atleast 14yrs it really makes sense to buy supplies at the back to school sales. There is no urgency to get it before school starts back so wait a few weeks and things get dirt cheap! Note books for 10c each and glue and scissors for 50c. Even for those who have kids in school already why not stock up for next year. Art supplies are also usually on sale around this time. Your kids will loose and break things and you will save a heap of money having those sale items on hand rather than having to buy them at full price later in the year. Plus, stationary! I do love piles of stationary. 

Museli bars

Back to school put me in the mood for snacks. And what better snack then museli bars!

They are super simple. photo 1 (1)

1. 3 cups rolled oats tossed with 2 tbls oil and 2 tbls melted butter.

2. Then pour it onto a baking tray and bake at 180c for 10-20mins stirring occasionally to stop it burning.

3. Then melt 1/4 cup honey, 1/2 brown sugar, a tablespoon of marmalade and some vanilla in a saucepan.

4. Pour the oats back into a bowl and add a pinch of salt. Add dried fruit and chopped nuts to taste. Pour the melted sugar mix over dry ingredients. Stir well.

5. Press into a lined slice tray and bake at 160c for 15mins.

6. Leave to cool then turn out and cut up. I then drizzled chocolate over mine, it really give it that added flavor.

Optional extras are:

1/2 cup rice bubbles

spoon full of coconut

Dip the whole bottom in chocolate

photo 2 (1)