Aldi vs woolworths

i normally order my groceries through woolworths home delivery. I buy homebrand or shop from the half price specials. My fortnightly budget is $150. 

This fortnight i decided to try aldi. I have to say i was dissapointed and horrified at the cost because i ended out spending $192 and i didnt even get everything i needed.

Heres how it went down. 

  
Not shown are 2 boxes of nappies and a box of wipes ($41) and a bathmat as we dont have any and our new place has 2 bathrooms ($15) and a drying mat as it also doesnt have a dishwasher ($7). 

If it looks all over the place thats because it was. I knew what i needed but there was also alot that i grabbed when i got there. The makeup wipes, pizza base, yoghurt, sausage rolls, scent diffuser, hotcross buns, english muffins, cerial, were all impulse buys! Thats nearly half my shop! I also then had to go up to woolies because they didnt have cream of chicken soup and the mince looked questionable so i didnt get it at aldi. 

  
I also will have to go back because as i said i didnt get everything i needed. We need alot more fruit and veg. 

Can you see why im horrified. All up i think im nearly $100 over my budget, thats almost double! My verdict is that yes alot of things are cheaper at aldi but if you shop smarter than woolworths is cheaper by far and ordering online means that you can add it up as you go, adding and removing things and clearly see what you have in your basket at the end and make sure you have all you need. 

Ill post again to show you a meal plan for all of this and how many meals i can get out of it. 

Advertisements

Weightloss

i was thinking about weight loss latley and i came to the conclusion the reason people struggle with their weight either gaining or losing is because there are so many conflicting theories in how to eat that we get confused and just give up. 

I often try the weight watchers method but then i think well i shouldnt be eating sugar and carbs. Maybe i shouldnt be having gluten, but then i know its healthier to cook from scratch. All foods in small portions have been shown to be better than cutting things out. Diet shakes are great but high in sugar. Lite and easy just delivers meals but its really expensive and you dont get to cook which i really enjoy not to mention you only get 1-2 choices each meal. What about high protien, fruit has sugar is that ok? Maybe i should just have meat and vegies but corn and peas are high points on weight watchers. Full cream and fat is better for you but twice the callories. Cows milk is bad for you but you have to drink it for healthy bones. 

You see what i mean?? Its so confusing! Not to mention people who say you have to work out 5 times a week, who has time for that?!? Really i struggle to stay in one frame of mind for more than a week. I start well then think well maybe this other way would be healthier? Sure i could find a set meal plan but then what if i dont feel line chicken for dinner, what if i want to go out for lunch with family? 

Gah

Monthly grocery shopping

i have made the leap to monthly grocery shopping. Why? Because i found at the end of the fortnight i still had plenty of food left and with a bit of extra thought i knew i could stretch each shop further. 

Budget: $250

You might think no way. Family of three on $250 a month?!? No really it is achieveable. This month was my first in the challenge and i came in as follows:

Groceries: $230

Meat: $60

Nappies: $30

The reasons i went over were that we happened to be very low on nappies and i wanted to stock up. Normally this would only cost $11. Secondly i bought more meat than i needed because i didnt have my list on me. One whole tray of chicken turned out to be rancid so it turned out to be lucky i bought two. This budget also allowed for some stockpiling. When an item is on sale i get two or more. So even though i went over i actually saved money on ky next shop because i will have things left over from this one.

Why am i doing this? If you make yourself a budget you can clearly see that for most of us food is a huge money sap. We need it, but we buy way too much of it then eat it all at once. I started by printing off a calender and writing in dinners for each night with a grocery list beside it. At the bottom i included a section for what meals i would make in advance and freeze. 

  
 
It was suprisingly simple and i found that alot of meals could coincide for one cooking. Ie nachos one night and chilli with cornbread the next. Both use the same chilli con carne recipe so i can make one batch and have it for both meals. 

What about stockpiling? For me i look for the items that keep a long time, can be used for a range of meals, you are guaranteed to use, and are on sale. Pasta, sauces, toiletpaper, shampoo, lentals, rice, salt, sugar, flour, breakfast cerial. I also get extra medication like panadol incase im struck with a headache and dont want to leave the house to get painkillers. Very handy if like last weekend you get flooded in and cant leave the house for a few days. 

Think about what you need. Think about what you use often.

Speaking of money

i have been shocking this fortnight with money. I have spent way too much and cant even work out why. I guess im being hard on myself considering i have only had one pay now that im back at work but i had thought more of it would have gone onto the creditcard debt. My biggest issue is food. I always buy breakfast and lunch just because its easier now that i have very little time at home before or after work. I might need to adopt the budget envelope idea. Set aside a certain amount for food and put it in an envelope. Once its gone, thats it. 

BD was horrified when i told him groceries cost $300. Thats not including the smaller trips i do during the week so its possibly more like $400-$500. No idea where it all goes. Might have to get better at creating meals out of pantry ingredients. To be fair formula is $90 of that. Will be great when he is on normal milk so i can cut down the formula 🙂  this is considering the fridge is usially pritty empty too. I did do a big cook up sunday night, 5 portions of lasaguna, a pot if curried sausages and a tray of corn bread (which i discovered is basically cake with corn meal in it). But then i got pizza last night, my bad lol