Aldi vs woolworths

i normally order my groceries through woolworths home delivery. I buy homebrand or shop from the half price specials. My fortnightly budget is $150. 

This fortnight i decided to try aldi. I have to say i was dissapointed and horrified at the cost because i ended out spending $192 and i didnt even get everything i needed.

Heres how it went down. 

  
Not shown are 2 boxes of nappies and a box of wipes ($41) and a bathmat as we dont have any and our new place has 2 bathrooms ($15) and a drying mat as it also doesnt have a dishwasher ($7). 

If it looks all over the place thats because it was. I knew what i needed but there was also alot that i grabbed when i got there. The makeup wipes, pizza base, yoghurt, sausage rolls, scent diffuser, hotcross buns, english muffins, cerial, were all impulse buys! Thats nearly half my shop! I also then had to go up to woolies because they didnt have cream of chicken soup and the mince looked questionable so i didnt get it at aldi. 

  
I also will have to go back because as i said i didnt get everything i needed. We need alot more fruit and veg. 

Can you see why im horrified. All up i think im nearly $100 over my budget, thats almost double! My verdict is that yes alot of things are cheaper at aldi but if you shop smarter than woolworths is cheaper by far and ordering online means that you can add it up as you go, adding and removing things and clearly see what you have in your basket at the end and make sure you have all you need. 

Ill post again to show you a meal plan for all of this and how many meals i can get out of it. 

Groceries

Im trying to bring down my grocery bill so i thought i would ask what you all have found to be the good cheap options. Here are a few i have found myself:

  • Pork is now the cheapest meat (besides beef mince which BD wont eat)
  • Mi goreng, asian noodles ($2 a pack of 5)
  • Pototoes. Great for making potato salad when things are tight.
  • Frozen peas and corn. (a staple in my household)
  • Whole chicken. I recently found that a whole chicken is $7 where as a woolies roast chicken is $13. And its so simple to make.

I would like to say that i shop at Aldi but most of Rue’s things come from Woolworths so i tend to go there to avoid shopping twice. I do however try and buy things on sale. I also always check what the saving is as it can often be less than $1 and its not really worth it for that.

My go to cheap dinner used to be Tuna bake. A bag of pasta $.99, jar of sauce $3, tin of tuna $3. But BD informed me this week that even though he ususally has second servings he doesnt actually like tuna…hmm.

My other tip is to check the sale catalogue on a Wednesday. Like this week a party pack of sausage rolls and party pies are $9 save $4.50, and dog food is $12 also save $4.50. If you like Up and Go, it goes on sale about once a month for about half price. In terms of my shopping it will get a little cheaper when Rue goes into care as BD pays childcare fees and our carer provides nappies and food so i wont have to use the grocery budget for them.

Aim next shop is to see if drumsticks are cheaper then chicken breasts….

Roast chicken: roastchicken_90247_16x9

Combine 2 tbls butter with 1tsp garlic, a squirt of lemon juice and some herbs and spices (i like paprika). Rub all over the chicken, inside the cavity and seporate the skin from the breast and rub on the breast too. Bake at 210c for 90mins covering with foil when the skin browns, about 45mins. Allow to rest out of the oven for 30mins then carve. Perfect!

Craving the beach

The plan was to go up to Queensland to visit my mum in January (hi mum). But frankly im not sure how we can swing it. The easiest method would be flying but this involves a $900 price tag and we would have to lug the pram and car seat on with us. Its a 1.5hr flight then a 1.5hr drive to mums. The second option would be to drive up but that would be a 15hr drive not including rest breaks! I really dont think Rue will go for this at his age. He is great in the car but we have only ever driven one hour when he just sleeps. We are doing a trip to sydney in a few weeks which will be a 4hr drive so i guess it could be a test. The plan for that is to go in his nap time then when he wakes up ill jump in the back with him to amuse him.

Then another option came to me. Train! I love trains, they are so quaint. I have never actually been on a train besides scenic ones on holidays. But i imagine they would still be quaint. It would save us driving and we can get up and walk around with Rue. Only when i looked it up its not only the same price as flying but we would have to change trains half way and it still takes 14hrs! Why on earth would i do that when i could fly for the same price???

So now i need to find $900. I dont even have $100 lol it would be great though, she has a heated pool and the beach is just down the road…and she would cook for me lol The only other option i have is to try and get enough Qantas points to cover part of the airfair. I would need 8000 to cover one leg for one person. So 32,000 for the whole trip for both of us. Sounds out of reach doesnt it? Well mum and her husband have just done exactly this for their trip to Canberra in January. The trick is to look out for special offers, Qantas often sends out things like, get home delivery and get 2000 points (with the Everyday rewards card from Woolies). Or get 150points in a month and we will give you a bonus 500. Right now i have 600 points mostly from grocery shopping. Not quite 32,000 lol So now im on the look out for those special offers.